Самоврядування
Самоврядування – один із головних принципів діяльності учнівської спільноти. Суть його полягає у реальній участі дітей в управлінні класу, школи. Досвід багатьох років доказує, що саме учнівське самоврядування – це не лише самостійне вирішення різноманітних питань, а й самостійне виконання, проведення, планування різноманітних заходів, відповідальність за яких несуть самі лідери – учні. Суттєвими рисами, якими наділені справжні лідери є: гнучкість, активність, ініціатива, дисципліна, добровільність, креативність, вихованість. Наш час потребує лідерів нової формації, людей компетентних, відповідальних, здатних мислити неординарно, генерувати нові ідеї та приймати нестандартні рішення. Ось чому головне завдання школи – знайти і підтримати учнівську молодь, чия життєва позиція спрямована на активну участь у громадському житті. Самоврядування школярів – необхідний компонент змісту сучасного виховання особи.
Основою учнівського самоврядування нашої школи є рівносторонній Трикутник - Батьки, Учителі та Учні.
"Дзвін" - це добровільне неполітичне об'єднання старшокласників школи I-III ступенів № 275 імені Кравчука Володимира, яке діє відповідно до мети та установ розроблених старшокласниками.
Мета: Сприяння розвитку молодих людей для досягнення інтелектуального, громадського та духовного потенціалу особистості як громадян України.
В нашій школі функціонують та успішно втілюють в життя свої проекти 6 міністерств:
- "Освіти та науки";
- "Дисципліни і порядку";
- «Інформації»;
- "Культури";
- "Праці та екології";
- "Охорони здоров’я та спорту"
Діяльність органів учнівського самоврядування
“Успіху досягає не той, хто робить багато, а той, хто робить небагато, але те, що потрібно у даний момент ”
В.Воронцов
Участь молодого покоління в учнівському самоврядуванні — важливий шлях і умова залучення учнівської молоді до радикальних перетворень, що відбуваються у нашому суспільстві. Лідери формують активну громадську позицію, яка сприяє розвитку учнівської молоді нашої школи. Саме така модель учнівського самоврядування сприяє виробленню в учнів певних якостей, а саме: відповідальності за доручену справу, за колектив, за все, що відбувається навколо; принциповості — уміння критикувати, належним чином сприймати критику, давати об’єктивну оцінку своїм вчинкам та вчинкам оточуючих; самостійності: готовності залежно від конкретних умов знаходити вірне рішення, долати труднощі; творче ставлення до дійсності; вміння виявити ініціативу.
Саме такою активною молоддю є шкільна Рада учнівського самоврядування “Дзвін”, яка діє відповідно до мети та установ розроблених старшокласниками. Метою створення учнівського самоврядування у школі, насамперед, є розвиток молодих людей для досягенення інтелектуального, громадського та духовного потенціалу та особистості як громадян України, як членів українського суспільства.
Школа – це модель майбутнього суспільства. Основи громадського становлення та демократії закладаються з дитячих років, і самоврядування допомагає учням організувати власне життя, своїх товаришів. Учні потребують практичних навичок управлінської діяльності, і саме вчителі їх забезпечують. Головною умовою розвитку самоврядування стає наявність педагогів, які хочуть і вміють співпрацювати з учнями.
Саме від педагогів залежить, чи зможе він довіряти учням самостійно вирішувати більшість питань їхнього колективного життя, чи зуміє переконати їх у тому, що, крім них, ці обов’язки ніхто не зможе виконати. Тільки тоді самоврядування стане потребою колективу. Учнівському самоврядуванню притаманна раціональна внутрішня організованість, що виявляється у загальній захопленості справою, ініціативність, високий рівень відповідальності за спільну справу.
Щороку у вересні місяці відбуваються класні збори, під час яких обираються лідери класів, які будуть представниками на шкільних загальних зборах. На сьогоднішній день учнівське самоврядування “Дзвін” - це 15 лідерів які є учнями 8-11-х класів, вони пропагують здоровий спосіб життя, доброчинність та активне дозвілля. Разом ми організовуємо свята, концерти, спортивні змагання, благодійні акції. Робота шкільного учнівського самоврядування будується на засадах проектної діяльності: “Світ творить нас – ми творимо світ”, “Рейтинг школи у наших руках”, “Таланти твої, Україно”, “Хто не любить природу, той не любить людину”, “У кожному з нас живе ерудит”, “Простягни руку допомоги”, “Школа правових знань”, “Шкільними сходинками”, “Спортивна молодь”, “Самоврядування — школа державотворення”. Над кожним проектом лідери працюють старанно: розробляють сценарії, проводять благодійні акції, спортивні заходи, шкільні свята. Благотворна атмосфера сприяє яскравим проявам творчості в роботі лідерів. Як свідчать відгуки вдячної публіки, наші концертні номери, благодійні акції, спортивні свята, новорічні ранки, святкові концерти, що ми влаштовуємо для малечі та дорослих, цікаві не лише тільки нам самим. Самоврядування – один із головних принципів діяльності учнівської спільноти. Суть його полягає у реальній участі дітей в управлінні класу, школи. Це процес, який допомагає учням формувати бачення мети, а також мобілізувати дітей на безперервну участь у реалізації цього бачення. Лідерство додає енергії, підтримує. Ось чому головне завдання школи – знайти і підтримати учнівську молодь, чия життєва позиція спрямована на активну участь у суспільному житті.
Найяскравішим, як завжди, є проект “Самоврядування – школа державотворення”. Для когось День учнівського самоврядування — перший у його житті, а для одинадцятикласників — останній. Найочікуванішим цей день є для лідерів – адже саме вони чекають його з великим нетерпінням, тому що саме у цей день можна спробувати себе у ролі учителя, відчути себе дорослими.
Як завжди у період підготовки до Дня учнівського самоврядування заздалегідь розподіляються доручення між усіма лідерами, аби в День шкільного державотворення, кожний знав свої функціональні обов’язки.
Усі лідери учнівського самоврядування готують та проводять цікаві виховні години: “Уроки толерантності”, “Доброта як сонце сяє”, “Ціннісні орієнтації сучасної молоді”, “Взаємоповага та розуміння”, “Самоврядування – крок до державотворення”.
Робота Ради учнівського самоврядування не можлива без президента, який координує усі заходи та діяльність лідерів. Тому у лютому було організовано та проведено президентські перегони. Кандидати старанно готувалися до виборів: писали передвиборчу програму, розробляли агітаційну рекламу, проводили зустрічі з виборцями. Жовтня 2023 року новим президентом Ради учнівського самоврядування обрано Коломіць Васіліса Сергіївна - учениця 9-Г класу, її заступником стала Шепелєва Дар’я Володимирівна - учениця 9-Г класу.
Загалом учнівське самоврядування є незамінним помічником педагогів. Воно уособлює демократичну та самодіяльну атмосферу, захищає й забезпечує права всіх учасників колективу, сприяє формування в них громадянськості, організаторських здібностей, допомагає педагогічному колективу в проведенні найрізноманітніших заходів, а також виступає ініціатором проведення саме цих заходів.